• AIG/HAG/IB/AP
    TBD, Program Specialist
    ARTS EDUCATION
    Brad Oliver, Director of Arts Education 
    Summer Enrichment Programs
    Sara Crater, Dance
    Mark Pilson, Music
    Linda Moody, Theatre Arts
    Penny Freeland,  Visual Arts
    CAREER TECHNICAL ED.
    Shirley Bynum, Director
    Bruce Sherman, Director
    Wickie Wheeler, Program Specialist
    Katie McDonald, IMC
    Danyelle Parker
    CHARACTER EDUCATION
    Bill Moser, Program Specialist
    DRIVER EDUCATION
    Greg Gentry
    ENGLISH LANGUAGE ARTS K-5
    Dr. Janie Costello, Program Manager
    Juliet Brown
    Brandy Long
    Lori Hartman
    Mary Ruth Teague
    Eva Phillips
    Cynthia Barber
    ENGLISH LANGUAGE ARTS 6-12
    Crystal Vandiver, Program Manager
    Cabot Carney
     
    ESL / LEP/ TITLE III
    David Sisk, Director
    Ann Talton
    Ana Ortiz
    Osvaldo Rivera
    Lissette Granados, New Comers Center
    Elizabeth Perez
    Rebecca Olsen
    Amanda Cannon
    FEDERAL PROGRAMS & MAGNET SCHOOLS
    Kim Marion
    FOREIGN LANGUAGE
    Leslie Baldwin, Program Specialist
    Rosie Turner
    INSTRUCIONAL SUPPORT PROCESSES
    Deborah Hartman, Program Manager
    Derek Dirks
    Judith White
    Sally McCombs
    Nancy Scoggin
    Lisa Jenson
    Nicole Kurtz
    Donyea Bell
    JROTC
    LTC Willie McCoy
    1SG Joe Sumpter
    MSG Mike Kiter
    MATHEMATICS
    Velvet Simington, Program Manager
    Deborah Basinger-Gaither
    Kimberly Wesley
    Billie Baggott-Hoots
    Ana Posada
    Joan Ray
    MEDIA SERVICES
    Jackie Pierson, Program Manager
    Veronica Piper
    MULTICULTURAL EDUCATION
    Willette Nash, Program Specialist
    PE / HEALTH
    Sara Harmon, Program Specialist
    Brian Piekarski, Program Manager
    SCIENCE
    Benika Thompson, Program Manager
    Warren Potts
    Steve Overholt
    David DeLade
    Tonya Culler
    SUMMER & AFTER-SCHOOL PROGRAMS
    Cheryl Wright
    SOCIAL STUDIES
    Mike Hayes, Program Manager
    Courtney Tuck
    Melissa McGready
    TITLE I
    Patsy Squire, Director
    Benita Brown, Program Specialist
    Loretta Marshall, Program Specialist
    Sharon Frazier, Parent Involvement Coordinator
    Linda Olinger, Pre-K Program Specialist