• Classrooms and Teams by Grade Level

     
     
     
    Administrators
     
    Assistant Principal: Mrs. LaRae Smith
    Instructional Facilitator, Grades K-2: Mrs. Fannesha Coltrane
    Multi-Classroom Leader, Grade 1: Mrs. Iesha Campbell
    Multi-Classroom Leader, Grade 3: Mrs. Karlie Stewart
    Multi-Classroom Leader, Grades 4-5: Mrs. Rachel Patterson
    In-House Literacy Coach: Mrs. Kaylne Heinmuller
    Parent Involvement Coordinator: Ms. Melanie Pilson
    MTSS Coordinator: Mrs. Randall Perez
     
    Pre-Kindergarten Teachers
     
    Ms. Shanda Morrison / Assistant: Ms. Ashley Rozelle
     
     Mrs. Antoinette Scott / Assistant: Ms. Aliyah Evans
    Kindergarten Teachers
     
    Teacher: Ms. Nelly Blanco / Assistant: Ms. Fucini
     
    Teacher: Ms. Katrina Campbell / Assistant: Ms. Misty Hughes
      
    Teacher: Ms. Nora Pauley  / Assistant: Ms. Sara Hinshaw
     
    Teacher: Ms. Harley Blanchard/ Assistant: Ms. Ludzary Sanchez
     
    Teacher: Ms. Gabriela Sheran / Assistant: Ms. Regina Penn
     
    Teacher: Ms. Kathryn Lawrence / Assistant: Ms. Keesha Williams
     
     First Grade Teachers
     
     
    Ms. Natasha Hagan
    Ms. Nicole Clemente
    Mrs. Kayla Dowell
    Mrs. Marissa Gearhart
    Mrs. Jennifer Ortiz
    Ms. Bryana Jeffords
     
    Assistants:
    Ms. Hannah Jones
    Mr. Reginald Glenn
     
    Second Grade Teachers
     
     
    Mrs. Elizabeth Roach
    Mrs. Kay Pridgen
    Mrs. Sara Rufe
    Ms. Jessie Roberts
    Ms. Tamara Williams
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    Third Grade Teachers
     
    Ms. Sharon Thomas-anderson
    Mrs. Stephanie Martin
    Ms. Maria Berry
    Ms. Valerie Scott-Preston
    Ms. Atiya Bey
     
     
     
    Fourth Grade Teachers
     
    Mrs. Lauren Wilhoit
    Ms. Cynthia Guess
    Mrs. Amber Mack-little
    Ms. Alexis Mancini
     Fifth Grade Teachers
      
    Ms. Sabrina Secrest
     Ms. Netiesha Brown
    Mr. Duen Lindsay 
    Mrs. Allison Sigmon
     
     
     
     
    Specialists
     
     Art: Mrs. Suzanne Fuehler
     
    Music:  Mr. Constantine Kiriakou
     
    Guidance: Mrs. Eugenia Saahir 
     
    Physical Education: Mr. Craig Aiken 
     
    Technology: Mrs. Lauren Gabriel
     
    Media Coordinator: Ms. Lynn Blankenship
    Media Clerk: Mrs. Wendy Whitman 
     
    Exceptional Children's Services
     AIG Teacher:
     
    Mrs. Shawn Hodge
     
    Speech & Language Therapist:
     
    Information Coming Soon!
     
    Ec Resource Teacher:
     
    Ms. Chanda Reid
     
     
     
    English As a Second Language Teachers: 
     
    Ms. Katharine Chipman
    Mrs. Cara Garcia
    Ms. Julie Beck
    Ms. Jennifer Clay 
    Mrs. Olga Kinkaid
     
Last Modified on August 17, 2022