• Old Richmond Classrooms

    Our teacher webpages are being created using PowerLearning this year.  You will receive a letter soon explaining how you can login to see the class pages of the teachers your child has this year.  Students will also learn at school how to login to access their teachers' pages.   
     
     
    Kindergarten
    Lynn Hoots
    Genieve Brayboy (TA)
    Penny Boles
    Danielle Phillips (TA)
    Jill Koppenheffer
    Hannah Whitman (TA)
    Rebecca Hillenbrand
    Cathy Comer (TA)
     
     
     
    1st Grade
    Kate Waterman
    Donna Nolte
    Rachel Rogers
    Emily Waddell  
    2nd Grade
    Caroline Brown
    Becky Hepler
    Vanessa Irby
    Emily King
     
    3rd Grade
    Jim Airo
    Kristin Martin
    Mary Millner
    Kat Smith
    Virginia Bannigan - AIG
    4th Grade
    Sabrina Hatcher - Math
    Erin Mulhern - Science & SS
    Daniel Kay - Reading
     
    5th Grade
    Andrea Bostic - Science/SS
    Jennifer Shore - Math
    Holly Samuels - Reading 
     
     
    Specialists:
    Margie Boyd - Computers
    Crystal Joyce -  Library/Media
    Nancy Frye - Library Media Assistant
    Wendy Vance - Art
    Barbie McKinney - Music
    Patrick Whittington - PE
     
     
     
     
     
    Itinerant Staff:
    Hollie Gomez - Social Worker
    Sherry Atherton - Psychologist
    Sandra Miller - Nurse
     
    EC Services:
    Sarah Champion - EC Core II
    Alexandra Karagiorgis - EC Resource
    Meghan Morris - EC Core I
    Karla Wiley - EC Teacher Assistant
    Joy Royall - EC Teacher Assistant
    Jaqueline Griffin - EC Teacher Assistant
    Amanda Boyce - EC Teacher Assistant
    Heather Ericksen - EC Resource
    Peggy Renegar- SLP
    Jennifer Harper - SLP
    Ericka Hunt - ESL
    Joyce Plouff - AIG
    Robin Byers - Interventions
    Jennifer Micek - Reading Interventions
    Debbie Nelson - Transitional Tutor
    Kim Towles - EC Case Manager 
     
     
    Custodial Staff:
    Ronda Durant - Lead
     
     
     
    Office Staff:
    Brian Brookshire - Principal
    Terrence Mr. Suber - Assistant Principal
    Sherri Caldwell - Lead Secretary
    Connie Peddle - Data Manager
    Tammy Gambell - Office Assistant
    Christina Orgnon - Guidance Counselor
    Mitzi Sheppard - Instructional Facilitator
    Amy Cox - Testing Coordinator
    Sandra Miller - School Nurse
     
     
    Cafeteria Manager:
    Debbie Sloan
     
     
     
     
     
         
         

     

    Images courtesy of www.teacherfiles.com.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
Last Modified on Tuesday at 9:26 AM